Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać reklamy lub treści dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystkie" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.
Zezwól na:
Niezbędne Wszystkie
Zezwalam
koszyk (0)

Szanowni Państwo, zakupy w kwocie od 200 zł płatne "z góry" wysyłamy za darmo. Sedrecznie zapraszamy.

 

ZAMKNIJ

Jak pachnie oliwa z oliwek extra virgin z pierwszego tłoczenia?

Jak pachnie oliwa z oliwek extra virgin z pierwszego tłoczenia?

Oliwa z oliwek jest jednym z najbardziej cenionych skarbów śródziemnomorskiej kuchni. Jej zapach i aromat są niezwykle charakterystyczne i różnią się w zależności od wielu czynników. Odkrywanie różnorodnych aromatów oliwy może być fascynującym doświadczeniem, które pozwala poznać bogactwo smaków, jakie kryją się w tych małych owocach.

Odkrywamy aromaty oliwy!


W oliwach z oliwek extra virgin znajdziemy wiele zapachów, których nigdy byśmy się nie spodziewali. Przyjemne aromaty oliwy zależą od różnych czynników. Z pewnością bardzo ważny jest gatunek oliwek. A także stopień dojrzałości owoców, klimat, nawadnianie. I oczywiście czas i sposób tłoczenia.
Odkrycie aromatów owoców lub ziół w oliwie nie oznacza, że te rośliny rosły blisko drzewek oliwnych. Ani że zostały dodane podczas mielenia. Aromaty pojawiają się poprzez spontaniczną modyfikację cząsteczek chemicznych znajdujących się wewnątrz owocu. Ujawniają się w procesie mielenia oliwek.
Gatunek oliwek, stopień ich dojrzałości, warunki klimatyczne, nawadnianie oraz proces tłoczenia - to wszystko wpływa na finalny smak i zapach oliwy. Aromaty owoców czy ziół w oliwie nie zawsze oznaczają, że dodawano je sztucznie. Często pochodzą one z naturalnych procesów chemicznych, które zachodzą w trakcie tłoczenia oliwy z oliwek.


Skąd się biorą nieprzyjemne zapachy w oliwie?


Niestety, nieprzyjemne zapachy w oliwie z oliwek również mogą pojawić się z różnych przyczyn. Czynniki takie jak konserwacja maszyn, sposób transportu czy przechowywania oliwek oraz temperatura tłoczenia mogą negatywnie wpłynąć na jakość produktu w tym na zapach i smak. Dlatego tak istotne jest dbanie o każdy etap produkcji oliwy, aby zachować jej wyjątkowy aromat. Zerwane oliwki nie lubią ciepła, po zebraniu bardzo szybko się psują. Dlatego, tak ważne jest wytłoczenie oliwy niezwłocznie po zbiorze oliwek.

Oto niektóre z najbardziej charakterystycznych, fascynujących jak i nieprzyjemnych zapachów oliwy z oliwek.


Niektóre Was zaskoczą, inne na pewno już odkryliście.
Typowe zapachy oliwy z oliwek to:

  • zapach Oliwki: może się to wydawać truizmem, ale nie wszystkie oliwy z pierwszego tłoczenia "pamiętają" owoce, z których pochodzą. Szczególnie oliwy sprzedawane bez marki, lub tanie supermarketowe. Przede wszystkim ważne jest, aby oliwa przypominała nam oliwkę, z której została wytłoczona. Niestety często "pachnie" fabryką, w której przeprowadzono ekstrakcję.
  • zapach ziół lub trawy: to kolejny z najbardziej charakterystycznych aromatów w dobrych oliwach. Szczególnie w oliwach tłoczonych na początku sezonu. To zapach świeżości, zielonej wiosny, przypomina nam świeżo skoszoną trawę.
  • zapach grzybów: możecie uwielbiać grzyby, ale jeśli zapach oliwy go przypomina, nie jest to dobry znak. Oznacza to, że oliwka, z której wydobyto oliwę, została zmrożona przed zbiorem. Gdy oliwki zostają zamrożone przez nocne przymrozki, woda wewnątrz nich zwiększa swoją objętość, powodując degradację owoców.
  • zapach pomidora: zapach pomidora jest jednym z najczęstszych i łatwych do rozpoznania atrybutów pozytywnych. Jest bardzo typowy zapach dla oliwy z oliwek odmiany picual. Można go znaleźć we wszystkich wersjach, od zielonych pomidorów, przez żółte, do dojrzałych. Jeśli jednak smak i zapach przypomina kwaśnego pomidora, to mamy do czynienia z wadą.

 

Tu kupisz oliwę o przyjemnym zapachu

  • zapach octowy lub sosu winegret: kolejny wskaźnik defektu oliwy. Chociaż może nam się podobać ten zapach, pojawia się po zmieleniu oliwkowych wytłoczyn już lekko sfermentowanych. Można go również zidentyfikować, jako pomidor kwaśny.
  • zapach lakieru lub farby: to bardzo charakterystyczny zapach w starych dawno wytłoczonych oliwach i jest łatwy do rozpoznania. To jak wąchanie puszki farby. Pojawia się, gdy oliwa jest zjełczała.
  • zapach aromatycznych ziół lub przypraw: cynamon, mięta, rumianek, tymianek, rozmaryn. Te aromaty są tymi, które nadają charakteru dobrej oliwie extra virgin.
  • zapach truskawek: tak, wydaje się to dziwne. Nie jest to bardzo pospolity zapach, jest charakterystyczny dla odmiany oliwek Lucio, pochodzącej z Grenady. Wykrywa się także aromaty innych owoców w oliwach z oliwek z pierwszego tłoczenia. Są one oznaką oliwy z oliwek najwyższej jakości.
  • zapach owocowej owsianki: bardzo częsty i przyjemny aromat w odmianach oliwek  Arbequina. Przypomina bardzo przyjemny zapach owsianki dla dzieci.

Czyli jak pachnie dobra oliwa?

Dobra oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia powinna ładnie pachnieć być przyjemna dla naszych zmysłów.

Przypominać zapach świeżych, zielonych owoców, świeżo ściętej trawy, pomidorów, migdałów, ziół. Nie powinna mieć zapachu stęchlizny, grzybów. Tym bardziej nie powinno wyczuwać się chemii zapachu lakieru lub farby.

Podsumowując, odkrywanie aromatów oliwy z oliwek to nie tylko przyjemność dla zmysłów, ale również szansa na zgłębienie tajemnic tego wyjątkowego produktu. Dbając o odpowiednie warunki produkcji i przechowywania, możemy cieszyć się wysokiej jakości oliwą o intensywnym i bogatym aromacie, który doda wyjątkowego smaku naszym potrawom. Przygotowanie pysznego dania z użyciem aromatycznej oliwy staje się wtedy prawdziwą przyjemnością dla podniebienia i nosa.

Przekaż informacje o tym wpisie zainteresowanym znajomym!
wszystkie wpisy
Co tworzy naszą oliwę wyjątkową?
Wyselekcjonowane zbiory

Nasza ekologiczna oliwa z oliwek extra virgin powstaje ze świeżo zebranych trzech miejscowych odmian oliwek. Uzyskuje się dzięki temu oliwę o niezwykłych właściwościach zdrowotnych i doskonałym aromacie.

Brak oprysków

Oliwki wykorzystywane do tłoczenia oliwy uprawia się bez użycia chemii. Przy wykorzystaniu wyłącznie naturalnych środków, bez pestycydów i nawozów sztucznych. To zdrowa żywność produkowana w zgodzie z naturą.

Tłoczona na zimno

Proces tłoczenia na zimno organicznej oliwy z oliwek i tradycyjne metody, sprawiają, że uzyskujemy ekologiczną oliwę extra virgin w 100% naturalną. To czysty sok z oliwek o wybitnych walorach jakościowych i prozdrowotnych.

Niepowtarzalna jakość
Potwierdzona nagrodami na międzynarodowych targach żywności ekologicznej. Śródziemnomorski klimat, słońce, sposób uprawy i tłoczenia pozwalają zachować wszystkie drogocenne właściwości oliwek i gwarantuje najwyższą jakość oliwy. Jakość naszej oliwy podkreśla również jej ekstremalnie niska kwasowość i certyfikat ekologiczny.
Home Kontakt z nami
Kontakt z nami
Adres:
ul. J. U. Niemcewicza 26 m 21,
02-306 Warszawa
Telefon:
E-mail:
Jesteśmy na
Wykonanie: DevilArt