koszyk (0)

Szanowni Państwo, zakupy od 200 zł, płatne " z góry " wysyłyłamy za darmo. Zapraszamy na zakupy.

 

ZAMKNIJ

Jak pachnie oliwa z oliwek extra virgin z pierwszego tłoczenia?

Jak pachnie oliwa z oliwek extra virgin z pierwszego tłoczenia?

Odkrywamy aromaty oliwy!

W oliwach z oliwek znajdziemy wiele zapachów, których nigdy byśmy się nie spodziewali. Przyjemne aromaty oliwy zależą od różnych czynników. Z pewnością bardzo ważny jest gatunek oliwek. A także stopień dojrzałości owoców, klimat, nawadnianie. I oczywiście czas i sposób tłoczenia.

Odkrycie aromatów owoców lub ziół w oliwie nie oznacza, że te rośliny rosły blisko drzewek oliwnych. Ani że zostały dodane podczas mielenia. Aromaty pojawiają się poprzez spontaniczną modyfikację cząsteczek chemicznych znajdujących się wewnątrz owocu. Ujawniają się w procesie mielenia oliwek.

Skąd się biorą nieprzyjemne zapachy w oliwie?

Natomiast nieprzyjemne aromaty zależą od czynników zewnętrznych. Najważniejsze z nich to: konserwacja i czyszczenie maszyn, które tłoczyły oliwę. Bezsprzecznie ważny jest też sposób transportu i przechowywania oliwek i temperatura procesu tłoczenia. Zerwane oliwki nie lubią ciepła. Bardzo szybko się psują!

A oto niektóre z najbardziej charakterystycznych, fascynujących jak i nieprzyjemnych zapachów.

Niektóre Was zaskoczą, inne na pewno już odkryliście.

Typowe zapachy oliwy z oliwek to:

  • Oliwki: może się to wydawać truizmem, ale nie wszystkie oliwy z pierwszego tłoczenia "pamiętają" owoce, z których pochodzą. Szczególnie oliwy sprzedawane bez marki, lub tanie supermarketowe. Przede wszystkim ważne jest, aby oliwa przypominała nam oliwkę, z której została wytłoczona. Niestety często "pachnie" fabryką, w której przeprowadzono ekstrakcję.
  • Ziół/trawy: to kolejny z najbardziej charakterystycznych aromatów w dobrych oliwach. Szczególnie w oliwach tłoczonych na początku sezonu. To zapach świeżości, przypomina nam świeżo skoszoną trawę.
  • Grzybów: możecie uwielbiać grzyby, ale jeśli zapach oliwy go przypomina, nie jest to dobry znak. Oznacza to, że oliwka, z której wydobyto oliwę, została zmrożona. Gdy oliwki zostają zamrożone przez nocne przymrozki, woda wewnątrz nich zwiększa swoją objętość, powodując degradację.
  • Pomidora: zapach pomidora jest jednym z najczęstszych i łatwych do rozpoznania atrybutów pozytywnych. Jest bardzo typowy dla odmiany picual. Można go znaleźć we wszystkich jego wersjach, od zielonych pomidorów, przez żółte, do dojrzałych. Jeśli jednak smak przypomina kwaśnego pomidora, to mamy do czynienia z wadą.

Tu kupisz oliwę o przyjemnym zapachu

  • Octowy sos sałatkowy: kolejny wskaźnik defektu, chociaż może nam się podobać ten zapach. Pojawia się po zmieleniu oliwkowych fermentów. Można go również zidentyfikować, jako pomidor kwaśny.
  • Lakieru lub farby: to bardzo charakterystyczny zapach w starych oliwach i jest łatwy do rozpoznania. To jak wąchanie puszki farby. Pojawia się, gdy oliwa jest zjełczała.
  • Aromatycznych ziół lub przypraw: cynamon, mięta, rumianek, tymianek, rozmaryn. Te aromaty są tymi, które nadają charakteru dobrej oliwie.
  • Truskawek: tak, wydaje się to dziwne. Nie jest to bardzo pospolity zapach, jest charakterystyczny dla odmiany Lucio, pochodzącej z Grenady. Wykrywa się także aromaty innych owoców w oliwach z oliwek z pierwszego tłoczenia. Są one oznaką oliwy dobrej jakości.

Owocowej owsianki: bardzo częsty i przyjemny aromat w odmianach takich jak Arbequina. Przypomina zapach owsianki dla dzieci.

Czyli jak pachnie dobra oliwa?

Dobra oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia powinna być przyjemna dla zmysłów.

Tu kupisz świeże, pachnące oliwy!

Przypominać zapach świeżych, zielonych owoców, świeżo ściętej trawy, pomidorów, migdałów, ziół. Nie powinna mieć zapachu stęchlizny, grzybów. Jeszcze bardzie nie powinno wyczuwać się chemii zapachu lakieru lub farby.

Przekaż informacje o tym wpisie zainteresowanym znajomym!
wszystkie wpisy
Co tworzy naszą oliwę wyjątkową?
Wyselekcjonowane zbiory

Nasza ekologiczna oliwa z oliwek extra virgin powstaje ze świeżo zebranych trzech miejscowych odmian oliwek. Uzyskuje się dzięki temu oliwę o niezwykłych właściwościach zdrowotnych i doskonałym aromacie.

Brak oprysków

Oliwki wykorzystywane do tłoczenia oliwy uprawia się bez użycia chemii. Przy wykorzystaniu wyłącznie naturalnych środków, bez pestycydów i nawozów sztucznych. To zdrowa żywność produkowana w zgodzie z naturą.

Tłoczona na zimno

Proces tłoczenia na zimno organicznej oliwy z oliwek i tradycyjne metody, sprawiają, że uzyskujemy ekologiczną oliwę extra virgin w 100% naturalną. To czysty sok z oliwek o wybitnych walorach jakościowych i prozdrowotnych.

Niepowtarzalna jakość
Potwierdzona nagrodami na międzynarodowych targach żywności ekologicznej. Śródziemnomorski klimat, słońce, sposób uprawy i tłoczenia pozwalają zachować wszystkie drogocenne właściwości oliwek i gwarantuje najwyższą jakość oliwy. Jakość naszej oliwy podkreśla również jej ekstremalnie niska kwasowość i certyfikat ekologiczny.
Home Kontakt z nami
Kontakt z nami
Adres:
ul. J. U. Niemcewicza 26 m 21,
02-306 Warszawa
Telefon:
E-mail:
Jesteśmy na
Wykonanie: DevilArt