koszyk (0)

Szanowni Państwo, zakupy od 200 zł, płatne " z góry " wysyłyłamy za darmo. Zapraszamy na zakupy.

 

ZAMKNIJ

Jaki kolor ma dobra oliwa z oliwek?

Jaki kolor ma dobra oliwa z oliwek?

Czy kolor oliwy ma znaczenie

Kolor nie jest elementem decydującym o smaku oliwy z oliwek. Dlatego na konkursach, targach, degustacjach profesjonalni degustatorzy smakują oliwę ze szklanek wykonanych z ciemnoniebieskiego szkła, takich jak na zdjęciu poniżej:

Szklanki do degustacji oliwy z oliwek VivaOliwa sklep internetowy

Szklanki do degustacji oliwy z oliwek

 

Oliwa z oliwek może mieć zakres kolorów między żółtym i zielonym, przechodząc przez pomarańczowy. Jest kilka czynników, które wpływają na kolor oliwy z oliwek:

  • gatunek oliwek,
  • klimat,
  • gleba, w której rosną drzewa oliwne,
  • ale przede wszystkim stopień dojrzałości oliwek , z których otrzymano sok.

Im bardziej zielone oliwki, czyli im mniej dojrzałe, tym bardziej zielony odcień. Oliwka mniej dojrzała jest bardziej zielona, zawiera więcej chlorofilu. Kiedy oliwki dojrzewają, mają więcej karotenoidów odpowiedzialnych za żółty kolor. Chociaż kolor nie jest oznaką jakości lub smaku oliwy z oliwek, "zielone" oliwy wydają się być bardziej owocowe i bardziej gorzkie, idealne do tostów, sałatek, do nadania aromatu pasztetom, wędzonym mięsiwom i grillowanym rybom. „Żółtawe” oliwy z oliwek charakteryzują nieco słodsze niuanse.

"Zielone" oliwy są droższe, ponieważ są zbierane na początku kampanii, przed i w trakcie procesu dojrzewania oliwek. Więcej kilogramów owoców jest potrzebnych do uzyskania kilograma oliwy z oliwek. Wymagają one również ostrożniejszej procedury zbioru, ponieważ niedojrzałe owoce nie spadają tak łatwo z drzewa, więc trzeba je zbierać ręcznie.

Tu kupisz doskonałą zieloną ekologiczną oliwę!

Zielona ekologiczna oliwa z oliwek Extra Virgin

"Dojrzałe" oliwy są bardziej przystępne cenowo, ponieważ owoce łatwiej się zbiera, a do uzyskania litra oliwy potrzeba mniej kilogramów oliwek. Dojrzałe oliwy nie są gorszej jakości niż te zielone, mają różne odcienie smaku i zapachu. Oba rodzaje oliwy mogą być klasyfikowane, jako Extra Virgin. Obecnie zastosowanie "zielonych" oliw znacząco wzrasta ze względu na swoje cenne walory kulinarne. Wyższa cena i mniejsza stabilność w wysokich temperaturach tej oliwy sprawiają, że jest używana głównie „na surowo”. Oliwy dojrzałe używa się zarówno na surowo jak i do gotowania, smażenia, duszenia oraz pieczenia.

W kuchni powinno się mieć kilka rodzajów oliwy przeznaczonych do różnych celów, podobnie jak wina odpowiedniego do różnych dań. Zaleca się stosowanie różnych rodzajów oliwy z oliwek extra virgin do przyrządzania różnych potraw (surowych, gotowanych, smażonych, duszonych, grillowanych).

Naturalna oliwa z oliwek i jej odpowiedni kolor.

Czasami spotykamy się z pewnymi hedonistycznymi preferencjami konsumentów, związanymi ze szczególnymi upodobaniami do danego rodzaju oliwy z oliwek, nigdy jednak nie powinniśmy kojarzyć koloru oliwy z jej jakością.

Przekaż informacje o tym wpisie zainteresowanym znajomym!
wszystkie wpisy
Co tworzy naszą oliwę wyjątkową?
Wyselekcjonowane zbiory

Nasza ekologiczna oliwa z oliwek extra virgin powstaje ze świeżo zebranych trzech miejscowych odmian oliwek. Uzyskuje się dzięki temu oliwę o niezwykłych właściwościach zdrowotnych i doskonałym aromacie.

Brak oprysków

Oliwki wykorzystywane do tłoczenia oliwy uprawia się bez użycia chemii. Przy wykorzystaniu wyłącznie naturalnych środków, bez pestycydów i nawozów sztucznych. To zdrowa żywność produkowana w zgodzie z naturą.

Tłoczona na zimno

Proces tłoczenia na zimno organicznej oliwy z oliwek i tradycyjne metody, sprawiają, że uzyskujemy ekologiczną oliwę extra virgin w 100% naturalną. To czysty sok z oliwek o wybitnych walorach jakościowych i prozdrowotnych.

Niepowtarzalna jakość
Potwierdzona nagrodami na międzynarodowych targach żywności ekologicznej. Śródziemnomorski klimat, słońce, sposób uprawy i tłoczenia pozwalają zachować wszystkie drogocenne właściwości oliwek i gwarantuje najwyższą jakość oliwy. Jakość naszej oliwy podkreśla również jej ekstremalnie niska kwasowość i certyfikat ekologiczny.
Home Kontakt z nami
Kontakt z nami
Adres:
ul. J. U. Niemcewicza 26 m 21,
02-306 Warszawa
Telefon:
E-mail:
Jesteśmy na
Wykonanie: DevilArt