koszyk (0)

Szanowni Państwo, zakupy od 200 zł, płatne " z góry " wysyłyłamy za darmo. Zapraszamy na zakupy.

 

ZAMKNIJ

Na co zwrócić uwagę kupując oliwę?

Na co zwrócić uwagę kupując oliwę?

Na jakość oliwy z oliwek

Powinniśmy kupować oliwę najwyższej jakości, bo tylko taka gwarantuje prozdrowotne działanie.

Najwyższej jakości to oczywiście oliwa Extra Virgin z pierwszego tłoczenia na zimno. To czysty sok z oliwek uzyskany w sposób mechaniczny. Świeżo zebrane oliwki myje się i wyciska. Proces ten odbywa się w ciągu 24 godzin od zbioru, aby uniknąć utlenienia.

Na etykiecie powinno być wyraźnie napisane, że oliwę otrzymano wyłącznie za pomocą środków mechanicznych, czyli bez podgrzewania, rafinowania itp.

Oznaczone źródło pochodzenia

Źródło pochodzenia oliwy

 

Parametry jakościowe

Kwasowość oliwy z oliwek to najważniejszy parametr oceny jej jakości. Im niższy poziom tego wskaźnika tym lepsza oliwa! Dla oliwy Extra Virgin z pierwszego tłoczenia na zimno może on maksymalnie wynosić 0,8%.

Więcej o kwasowości oliwy można przeczytać tutaj

Ten parametr pomimo swojej wagi, rzadko umieszcza się na etykietach. Kwasowość danej oliwy zmienia się co roku. Zależy podobnie, jak w przypadku wina, od jakości zbiorów. Są lata „lepsze” i „gorsze”. Właśnie dlatego, że poziom kwasowości zmienia się co roku, nie wykazuje się go na etykiecie. Etykiety drukuje się masowo na kilka lat i po każdych zbiorach trzeba by było je korygować.

Niemniej jednak, w przypadku najlepszych producentów drobiazgowe analizy jakościowe wykonuje się co rok. Szczególnie dla producentów ekologicznej oliwy jest to wymóg niezbędny, aby uzyskać certyfikat żywności ekologicznej. W przypadku producenta San Cristobal wszystkie rodzaje oliwy Baldona, Sierra Solana i Oro del Vinalopo, co roku przechodzą surowe testy. Analizy wykonywane przez niezależne laboratoria. Wyniki tych testów są dostępne, klienci mogą się z nimi zapoznać, aby mieć pewność, że kupują oliwę najwyższej jakości.

Tu kupisz oliwę o bardzo niskiej kwasowości

Czy jest określony producent i miejsce pochodzenia

Oliwa powinna być wytłoczona i butelkowana u tego samego wytwórcy. Popularne, tanie oliwy z oliwek sprzedawane w dyskontach, choć oznaczone, jako Extra Virgin z pierwszego tłoczenia na zimno, często są mieszaniną oliw pochodzących z różnych krajów od wielu producentów. Taka oliwa tylko teoretycznie jest oliwą extra virgin. Nie wiemy z jakich oliwek została uzyskana. Nie znamy czasu zbiorów: tegoroczna czy z lat poprzednich. Jest to po prostu bliżej nieokreślona mieszanina oliw.

Oznaczone pochodzenie oliwy

 

W przypadku oliw markowych, produkowanych przez jednego producenta lub jedno gospodarstwo, wszystkie wyżej wymienione informacje, czyli rodzaj oliwek i czas zbioru są dostępne.

Odpowiednie opakowanie oliwy z oliwek

Oliwa nie lubi światła, powinna, więc być pakowana w ciemne, najlepiej szklane opakowania. W przypadku większych pojemności doskonałe są też metalowe puszki.

Prawidłowe opakowanie oliwy

 

Powinniśmy unikać oliwy pakowanej w plastik lub w białe szkło.

Należy też zwrócić uwagę na zamknięcie, powinno ono uniemożliwiać sfałszowanie oliwy. Producenci dbający o jakoś swojej oliwy zawsze używają tzw. bezpiecznego korka. Jest to rodzaj plastikowego lejka umieszczonego na szyjce butelki w trakcie butelkowania oliwy. Taki lejek pozwala jedynie na wylanie oliwy z butelki.

Bezpieczny korek

 

Butelki nie można powtórnie napełnić. Dzięki temu jesteśmy pewni, że zakupiona oliwa pochodzi bezpośrednio od producenta - wytwórcy.

Produkt ekologiczny

Certyfikat ekologiczny jest ważnym narzędziem informowania konsumenta, o jakości produktu i sposobem na uniknięcie oszustwa.

To, że butelka oliwy z oliwek ma pieczęć certyfikatu ekologicznego oznacza, że przeszła wszystkie niezbędne kontrole i badania, nałożone przez władze certyfikujące. Oznaczona „zielonym liściem” oliwa z oliwek spełnia wszystkie wymagania jakościowe.

W Hiszpanii normy, które należy spełnić, aby uzyskać prawo nazywania produktów ekologicznymi są bardzo restrykcyjne. Ale dzięki temu jesteśmy pewni, że kupujemy dobrą, zdrową oliwę wytworzoną bez chemii i nawozów sztucznych.

Więcej o ekologicznej oliwie przeczytasz tutaj

Przekaż informacje o tym wpisie zainteresowanym znajomym!
wszystkie wpisy
Co tworzy naszą oliwę wyjątkową?
Wyselekcjonowane zbiory

Nasza ekologiczna oliwa z oliwek extra virgin powstaje ze świeżo zebranych trzech miejscowych odmian oliwek. Uzyskuje się dzięki temu oliwę o niezwykłych właściwościach zdrowotnych i doskonałym aromacie.

Brak oprysków

Oliwki wykorzystywane do tłoczenia oliwy uprawia się bez użycia chemii. Przy wykorzystaniu wyłącznie naturalnych środków, bez pestycydów i nawozów sztucznych. To zdrowa żywność produkowana w zgodzie z naturą.

Tłoczona na zimno

Proces tłoczenia na zimno organicznej oliwy z oliwek i tradycyjne metody, sprawiają, że uzyskujemy ekologiczną oliwę extra virgin w 100% naturalną. To czysty sok z oliwek o wybitnych walorach jakościowych i prozdrowotnych.

Niepowtarzalna jakość
Potwierdzona nagrodami na międzynarodowych targach żywności ekologicznej. Śródziemnomorski klimat, słońce, sposób uprawy i tłoczenia pozwalają zachować wszystkie drogocenne właściwości oliwek i gwarantuje najwyższą jakość oliwy. Jakość naszej oliwy podkreśla również jej ekstremalnie niska kwasowość i certyfikat ekologiczny.
Home Kontakt z nami
Kontakt z nami
Adres:
ul. J. U. Niemcewicza 26 m 21,
02-306 Warszawa
Telefon:
E-mail:
Jesteśmy na
Wykonanie: DevilArt