koszyk (0)

Szanowni Państwo, zakupy od 200 zł, płatne " z góry " wysyłyłamy za darmo. Zapraszamy na zakupy.

 

ZAMKNIJ

Jak długo można używać oliwę po otwarciu?

Jak długo można używać oliwę po otwarciu?
Mówiliśmy już w innym wpisie (zobacz tu), że szczelnie zamknięta i odpowiednio przechowywana oliwa z oliwek nie traci przydatności do spożycia. Jednak jest to produkt naturalny, jej właściwości mogą z upływem czasu ulegać pogorszeniu.
Wiele osób się zastanawia, jak długo można używać oliwę po otwarciu butelki. Przecież oliwa extra virgin jest to 100% czysty sok tłoczony z oliwek. Czy psuje się podobnie szybko jak inne wyciskane soki?

Otwieramy oliwę i co w tedy?

Oliwa z oliwek nie traci swoich wartości, gdy jest szczelnie zamknięta w nieprzepuszczającym światła pojemniku. Jednak po otwarciu butelki czy puszki czas zaczyna działać przeciwko nam. Wraz z jego upływem jakość oliwy ulega pogorszeniu. Oliwa z oliwek traci swoje drogocenne właściwości dla których ją kupujemy.

Jak długo po otwarciu oliwa z oliwek utrzymuje się w dobrym stanie?

Cóż, zależy to od różnych czynników, ale z reguły około 2-3 miesięcy. Jeśli zastosujemy rady opisane poniżej czas ten możemy wydłużyć.

Trzymaj pojemnik zawsze zamknięty.

Powietrze to największy wróg oliwy z oliwek. Tlen wchodzi w kontakt z oliwą, rozpoczynając proces jej utleniana. Powoduje to pogorszenie właściwości prozdrowotnych oliwy. Dlatego należy się starać, aby zamykać pojemnik po każdym użyciu oliwy. Sprzedawana przez nas oliwa ma tzw. bezpieczny korek. To rodzaj lejka z kulką, który umożliwia przepływ oliwy tylko w jedną stronę - na zewnątrz. Gdy butelkę postawimy, kuleczka opada i zamyka otwór. Ogranicza to znacznie możliwość dostępu powietrza do wnętrza butelki.
Zakręcajcie butelkę z oliwą po użyciu i używajcie butelek z bezpiecznym korkiem. To przedłuży trwałość i jakość oliwy po otwarciu.

Dobierajmy wielkość opakowania oliwy do naszego spożycia.

Jeśli nasze spożycie oliwy z oliwek jest wysokie, wybierajmy większe pojemniki, np. 5-litrowe puszki oliwy z oliwek. Jeśli jednak używamy oliwę sporadycznie, jej konsumpcja jest niższa. Wtedy lepiej wybrać mniejsze butelki półlitrowe czy nawet 0,25l, by jak najdłużej cieszyć się najwyższą jakością oliwy.
Tu znajdziecie oliwę najwyższej jakosci i o odpowiedniej dla siebie pojemności.

Trzymajcie oliwę w cieniu, z dala od światła.

Światło to kolejny wróg oliwy z oliwek. Z tego powodu najlepiej jest kupować ciemne lub nawet nieprzezroczyste pojemniki - ciemne butelki lub puszki. W takich pojemnikach nasza oliwa nawet po otwarciu przechowuje się lepiej. Jeśli wybraliśmy przezroczysty pojemnik, powinniśmy przechowywać oliwę w zamkniętej nieprzeszklonej szafce.
Przy okazji, nie trzymajmy oliwy w lodówce. Co prawda nie traci ona swoich właściwości, ale gęstnieje i trzeba czekać aż się ogrzeje, aby znowu można było ją użyć. 

Przechowujmy oliwę z dala od źródeł ciepła.

W wielu domach panuje zły nawyk pozostawiania oliwy w pobliżu kuchenki, na której gotujemy. Z pewnością wygodniej jest mieć oliwę cały czas pod ręką. Warto jednak znaleźć miejsce dla niej dalej od źródła ciepła. Wysoka temperatura to kolejny czynnik, który może przyspieszyć degradację oliwy z oliwek.
Przechowujmy oliwę w chłodnym miejscu, w temperaturze od 18 do 24 stopni.
 

Wystarczy pamiętać o tych czynnikach szkodzących oliwie i ograniczać ich wpływ. Wtedy będziemy się cieszyć wysoką jakością oliwy nawet przez kilka miesięcy po otwarciu pojemnika. 

Przekaż informacje o tym wpisie zainteresowanym znajomym!
wszystkie wpisy
Co tworzy naszą oliwę wyjątkową?
Wyselekcjonowane zbiory

Nasza ekologiczna oliwa z oliwek extra virgin powstaje ze świeżo zebranych trzech miejscowych odmian oliwek. Uzyskuje się dzięki temu oliwę o niezwykłych właściwościach zdrowotnych i doskonałym aromacie.

Brak oprysków

Oliwki wykorzystywane do tłoczenia oliwy uprawia się bez użycia chemii. Przy wykorzystaniu wyłącznie naturalnych środków, bez pestycydów i nawozów sztucznych. To zdrowa żywność produkowana w zgodzie z naturą.

Tłoczona na zimno

Proces tłoczenia na zimno organicznej oliwy z oliwek i tradycyjne metody, sprawiają, że uzyskujemy ekologiczną oliwę extra virgin w 100% naturalną. To czysty sok z oliwek o wybitnych walorach jakościowych i prozdrowotnych.

Niepowtarzalna jakość
Potwierdzona nagrodami na międzynarodowych targach żywności ekologicznej. Śródziemnomorski klimat, słońce, sposób uprawy i tłoczenia pozwalają zachować wszystkie drogocenne właściwości oliwek i gwarantuje najwyższą jakość oliwy. Jakość naszej oliwy podkreśla również jej ekstremalnie niska kwasowość i certyfikat ekologiczny.
Home Kontakt z nami
Kontakt z nami
Adres:
ul. J. U. Niemcewicza 26 m 21,
02-306 Warszawa
Telefon:
E-mail:
Jesteśmy na
Wykonanie: DevilArt