koszyk (0)

Szanowni Państwo, zakupy w kwocie od 200 zł, płatne "z góry" wysyłamy gratis.

 

ZAMKNIJ

Czy oliwa z oliwek się psuje?

Czy oliwa z oliwek się psuje?

Czy oliwa z oliwek się psuje?

Oliwa z oliwek jest produktem w 100% naturalnym i podobnie jak miód nie psuje się.

Oliwy filtrowane

W oliwach z oliwek filtrowanych preferowana data spożycia wynosi zwykle od półtora roku do dwóch lat.

Czym się różni oliwa filtrowana od niefiltrowanej przeczytasz tu:

Trwałość oliwy zależy od różnych czynników. Takich jak transport, właściwe przechowywanie zarówno w sklepie, jak i w domu. A także rodzaju pojemnika, rodzaju oliwy oraz oliwek z których jest wyciśnięta. Wszystkie świeże produkty spożywcze podlegają procesowi starzenia. Oczywiście proces ten może być opóźniony przy odpowiednim przechowywaniu.

Konsekwencją tej reakcji jest szereg zmian w składzie chemicznym produktów spożywczych, które obniżają ich, jakość.
Konkretnie, w przypadku tłustych produktów, główną wykrywalną konsekwencją starzenia się jest jełczenie.

Stara oliwa nie jest toksyczna, może być spożywana ma jednak obniżoną jakość, przez co gorszy smak. Traci też prozdrowotne właściwości.
Żadne przepisy nie regulują okresu przechowywania oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Obecnie prawodawstwo przewiduje umieszczanie daty ważności na etykiecie. Jednak przeprowadzane badania nie potwierdzają związku tej daty z pogorszeniem, jakości oliwy.

Rozporządzenie europejskie wymaga wyraźnego umieszczenia na etykiecie daty ważności produktów łatwo psujących się. Czyli takich jak mięso, ryby, pokrojone warzywa itp.

Oliwa z oliwek nie jest uważana za łatwo psującą się żywność. I w tym sensie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno, extra virgin, nie traci ważności. Ma jedynie preferencyjną datę spożycia, która w zależności od tego, jak produkt jest konserwowany, może być mniej lub bardziej wiarygodna.

Oliwa z supermarketu- a przechowywanie.

Dotychczas uzyskane wyniki wykazały na przykład, że mocne światło bardzo źle wpływa na oliwę.

Światło o natężeniu 400 luksów, zarejestrowane w supermarketach, może przyspieszyć proces utleniania się oliwy dużo bardziej niż przechowywanie oliwy z oliwek w temperaturze 35ºC.

Lepiej więc kupować oliwę w sklepach z mniej jaskrawym światłem.

Co zrobić z oliwą po dacie przydatności do spożycia?

Mimo że termin przydatności do spożycia oliwy z oliwek upłynął nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Prawdą jest, że jej jakość pogarsza się wraz z upływem czasu i produkt traci swoje pierwotne właściwości i oryginalną, jakość.

Po upływie preferencyjnej daty spożycia lepiej używać oliwę do smażenia lub jako środka kosmetycznego. Na włosy i skórę.

Oliwa z oliwek nie traci ważności, ale upływ czasu, a przede wszystkim złe przechowywanie, powoduje utratę przyjemnych zapachów i smaków.

Jak przechowywać oliwę z oliwek?

Idealnym rozwiązaniem jest ochrona oliwy przed światłem i przechowywanie jej w stałej temperaturze otoczenia, ani za wysokiej, ani za niskiej. Oliwie szkodzi powietrze, dlatego ważne jest również, aby była w hermetycznych pojemnikach. Inaczej oliwa z oliwek utlenia się, co prowadzi do jełczenia. Różne szklane flakoniki, jak np. ten zaprezentowany na zdjęciu (u góry), może ładnie wyglądają, ale nie nadają się do przechowywania oliwy.

Najlepsze dla oliwy są szklane butelki z ciemnego szkła lub aluminiowe puszki.

Takie jak poniżej.

Oliwa pakowana w ciemne szklane butelki

Prawidłowe opakowanie oliwy

 

Oliwa niefiltrowana

Należy również pamiętać, że oliwa niefiltrowana, czyli nieoczyszczona z drobnych organicznych zabrudzeń, liści miazgi z wytłoczyn nie nadaje się do przechowywania. Powinna być spożywana w ciągu dwóch tygodni od wytłoczenia.

Kwasowość oliwy-a czas przydatności.

Proces jełczenia następuje później w oliwach z oliwek wysokiej jakości czyli o niższej kwasowości i o wyższej zawartości polifenoli, które są naturalnym antyoksydantem.

Tu kupisz oliwę o bardzo niskiej kwasowości
Naszą oliwę oferowaną w sklepie, charakteryzuje ekstremalnie niska kwasowość i jest bardzo wysoko „polifenolowa”.
Na przykład, oliwa z oliwek odmiany Arbequina ulegnie zjełczeniu i straci swoje właściwości wcześniej niż oliwa z oliwek odmiany Picual, które zawierają większą zawartość polifenoli

Przekaż informacje o tym wpisie zainteresowanym znajomym!
wszystkie wpisy
Co tworzy naszą oliwę wyjątkową?
Wyselekcjonowane zbiory

Nasza ekologiczna oliwa z oliwek extra virgin powstaje ze świeżo zebranych trzech miejscowych odmian oliwek. Uzyskuje się dzięki temu oliwę o niezwykłych właściwościach zdrowotnych i doskonałym aromacie.

Brak oprysków

Oliwki wykorzystywane do tłoczenia oliwy uprawia się bez użycia chemii. Przy wykorzystaniu wyłącznie naturalnych środków, bez pestycydów i nawozów sztucznych. To zdrowa żywność produkowana w zgodzie z naturą.

Tłoczona na zimno

Proces tłoczenia na zimno organicznej oliwy z oliwek i tradycyjne metody, sprawiają, że uzyskujemy ekologiczną oliwę extra virgin w 100% naturalną. To czysty sok z oliwek o wybitnych walorach jakościowych i prozdrowotnych.

Niepowtarzalna jakość
Potwierdzona nagrodami na międzynarodowych targach żywności ekologicznej. Śródziemnomorski klimat, słońce, sposób uprawy i tłoczenia pozwalają zachować wszystkie drogocenne właściwości oliwek i gwarantuje najwyższą jakość oliwy. Jakość naszej oliwy podkreśla również jej ekstremalnie niska kwasowość i certyfikat ekologiczny.
Home Kontakt z nami
Kontakt z nami
Adres:
ul. J. U. Niemcewicza 26 m 21,
02-306 Warszawa
Telefon:
E-mail:
Jesteśmy na
Wykonanie: DevilArt