Konserwanie żywności oliwą z oliwek ma długą tradycję.
Konserwowanie produktów spożywczych w oliwie z oliwek to starożytna tradycja, szeroko rozpowszechniona w basenie morza Śródziemnego.
Hiszpanie, Włosi i Grecy do dzisiaj używają oliwę z oliwek, aby zachować smak i trwałość swoich ulubionych potraw.
Cukinie, bakłażany, pomidory w zalewie z oliwy to tradycyjne południowe przysmaki.
Konserwowanie żywności w oliwie z oliwek pozwala cieszyć się warzywami poza sezonem. Poza tym oliwa z oliwek zachowuje witaminy i smakowe zalety konserwowanej żywności.
Oliwa z oliwek tworzy barierę przed kontaktem z drobnoustrojami. Zapewnia przetworom optymalne właściwości i warunki przechowywania. Przy tym nadaje przetworom południowego charakteru, to jakby wspomnienie wakacji.
Do konserwowania można użyć „czystą” oliwę albo marynaty na przykład octu winnego z wykorzystaniem oliwy z oliwek.
Konserwowanie oliwą z oliwek.
Konserwowanie żywności tylko w oliwie z oliwek jest jedną z najczęstszych metod wykorzystywanych w Hiszpanii.
Proces jest prosty, wystarczy:
- zanurzyć już ugotowane i pokrojone składniki w kąpieli z oliwy z oliwek. Aby dobrze się przechowywało, oliwa powinna szczelnie przykryć nasze warzywa paromilimetrową warstwą. Ta warstwa oliwy będzie stanowić naturalną barierę konserwującą.
- Następnie zamykamy słoik próżniowo, np. zagotowując go w kąpieli wodnej.
Nasze przetwory przechowujemy w chłodnym miejscu, gdzie nie są wystawione na słońce.
Konserwowanie w marynacie, czyli escabeche.
Ten sposób konserwowania żywności rozpowszechnił się w Hiszpanii już za czasów wypraw Kolumba do Indii. W marynacie przygotowanej głównie przy użyciu octu i oliwy z oliwek, czyli escabeche, udawało się zakonserwować ryby i warzywa potrzebne w długiej morskiej podróży.
Najbardziej rozpowszechniony hiszpański przepis na escabeche to marynata przygotowana z soli, cukru, liści laurowych, ziaren czarnego pieprzu i paru ząbków czosnku. Składniki te mieszamy z dwiema częściami oliwy z oliwek, jedną częścią winnego octu i jedną częścią białego wina.
Zaczynamy od podsmażenia czosnku na oliwie z oliwek, następnie dodajemy przyprawy a zaraz potem wino i ocet.
Mając przygotowaną marynatę możemy wybrać jeden z dwóch sposobów:
- wcześniej gotujemy warzywa, które chcemy zakonserwować, następnie ugotowane wkładamy do słoika i zalewamy marynatą, albo
- gotujemy warzywa w marynacie po wymieszaniu octu, oliwy, wina i przypraw. A następnie wszystko razem przelewany do słoików.
W Hiszpanii w ten sposób przygotowuje się zwykle ryby, paprykę, oliwki, bakłażany.
Warto spróbować jak ta marynata sprawdzi się z naszą cukinią, dynią czy ogórkami.
Jaką oliwę używać do przetworów?
Oczywiście oliwę jak najlepszej jakości, czyli oliwę extra virgin, z pierwszego tłoczenia na zimno. Jeszcze lepiej, gdy będzie to oliwa ekologiczna.
Jeśli zależy nam na naturalnych zdrowych przetworach, to nie ma sensu ich psuć zalewając oliwą nieznanego pochodzenia.
Ekologiczna oliwa jest badana i posiada certyfikat potwierdzający naturalny, pozbawiony chemii, czysty proces tłoczenia oliwy. Poza jakością, wybór oliwy zależy od naszych upodobań. Oliwa zielona będzie intensywniejsza smakowo, bardziej dostrzegalna w naszym domowym przetworze.
Oliwa tłoczona z dojrzałych oliwek jest mniej pikantna, bardziej delikatna, będzie tylko lekko wyczuwalna w naszej marynacie.