Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać reklamy lub treści dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystkie" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.
Zezwól na:
Niezbędne Wszystkie
Zezwalam
koszyk (0)

Szanowni Państwo, sklep jest nieczynny do 21 listopada 2024. Jesteśmy w Hiszpanii sedrecznie zapraszamy na zakupy po powrocie!

 

ZAMKNIJ

Dlaczego oliwa z oliwek jest taka droga?

Dlaczego oliwa z oliwek jest taka droga?

Jeśli mówiło się, że rok 2022 pod względem wielkości zbiorów oliwek był zły, to rok 2023 był po prostu tragiczny. Na szczęście słabe zbiory nie przyczyniły się do pogorszenia jakości oliwy z oliwek. Jest wręcz przeciwnie, w tym roku jakość oliwy jest lepsza niż w latach wcześniejszych. Widać, że natura wynagradza niskie plony doskonałą jakością oliwek.

Zbiory oliwek czterokrotnie mniejsze.


Według Prezesa olejarni, w której kupuję oliwę, Pana Juana Castelló, dwa lata temu wielkość zbiorów w jego gospodarstwie wyniosła 4 mln kilo. W zeszłym roku udało się zebrać już tylko 2 mln kilogramów, czyli połowę mniej. Gdy wydawało się, że zeszły rok był wyjątkowo zły, rok obecny pokazał, że może być jeszcze gorzej. Zebrano jedynie 1 mln kilogramów oliwek. Niektórzy rolnicy, zrzeszeni w olejarni San Cristobal, nie zebrali nic. Podobne było w całej Hiszpanii, co potwierdza szef eksportu Puerta de las Villas. To druga olejarnia, z której sprowadzam oliwę. W tym roku w ofercie nie będzie oliwy z oliwek frantoio, bo z powodu suszy nie udało się zabrać oliwek tej odmiany. Z pozostałych odmian wytłoczono tak mało soku, że tłocznia zdecydowała się tylko na półlitrowe butelki.
Sytuacja rolników jest bardzo niedobra. Niektórzy ostatnie zbiory mieli 2 lata temu, czyli od 2 lat nic nie zarabiają. A trzeba wiedzieć, że gaj oliwny wymaga takich samych nakładów pracy, niezależnie od tego, czy są zbiory czy też nie.

Słabe zbiory oliwek


Jakie są przyczyny zmniejszenia zbiorów oliwek?

 

  • Zmienia się klimat, zmieniają się pory roku. Deszcz nie padał we właściwym czasie, dłuższe były okresy suszy. I odwrotnie, gdy była potrzeba słońca w czasie kwitnienia oliwek, przyszły deszczowe tygodnie. Dlatego oliwki nie mogły zawiązać owoców.

W Hiszpanii w tym roku mieliśmy fale upałów, niespotykane wcześniej w takiej skali. Nawet w grudniu termometry w rejonie Alicante pokazywały temperaturę 30 stopni.

  • Brak możliwości nawadniania. Wynika to bezpośrednio ze zmian klimatycznych i okresów długotrwałej suszy. Hiszpańska rządowa agencja Confederación Hidrográfica del Júcar badająca poziom wód i jej dostępność na danym obszarze wykazała, że nie było wystarczającej ilości wody do spożycia przez ludzi. Uniemożliwiała więc jej zużycie na potrzeby nawadniania w rolnictwie.

Opisane powyżej czynniki spowodowały znaczne zmniejszenie zbiorów oliwek, nawet czterokrotnie. To musiało wpłynąć na wzrost cen. Więc ile kosztuje oliwa z oliwek? Parę lat temu w przypadku bardzo dobrej jakości oliwy extra virgin cena za litr wynosiła około 70-100 zł teraz wzrosła dwukrotnie a w przypadku najlepszych ekologicznych oliw trzeba zapłacić ponad 200 zł za litr.

Pomimo słabych zbiorów wysoka jakość.

Doskonałe oliwy z oliwek


Na pocieszenie dodam, że przedstawiciele obu olejarni, w których zaopatruję się w oliwę, podkreślają wysoką jakość tegorocznych zbiorów. Wygląda na to, że natura broni się przez trudnymi warunkami klimatycznymi rodząc mniej, ale za to dorodniejsze owoce. Przełożyło się to na bardzo wysoką jakość oliwy. Kwasowość oliwy z oliwek picual w tym roku wynosi jedynie 0,12%. Oliwa ma też niespotykanie wysoką zawartość polifenoli.

Tu kupisz doskonałą oliwę z oliwek
 

Przekaż informacje o tym wpisie zainteresowanym znajomym!
wszystkie wpisy
Co tworzy naszą oliwę wyjątkową?
Wyselekcjonowane zbiory

Nasza ekologiczna oliwa z oliwek extra virgin powstaje ze świeżo zebranych trzech miejscowych odmian oliwek. Uzyskuje się dzięki temu oliwę o niezwykłych właściwościach zdrowotnych i doskonałym aromacie.

Brak oprysków

Oliwki wykorzystywane do tłoczenia oliwy uprawia się bez użycia chemii. Przy wykorzystaniu wyłącznie naturalnych środków, bez pestycydów i nawozów sztucznych. To zdrowa żywność produkowana w zgodzie z naturą.

Tłoczona na zimno

Proces tłoczenia na zimno organicznej oliwy z oliwek i tradycyjne metody, sprawiają, że uzyskujemy ekologiczną oliwę extra virgin w 100% naturalną. To czysty sok z oliwek o wybitnych walorach jakościowych i prozdrowotnych.

Niepowtarzalna jakość
Potwierdzona nagrodami na międzynarodowych targach żywności ekologicznej. Śródziemnomorski klimat, słońce, sposób uprawy i tłoczenia pozwalają zachować wszystkie drogocenne właściwości oliwek i gwarantuje najwyższą jakość oliwy. Jakość naszej oliwy podkreśla również jej ekstremalnie niska kwasowość i certyfikat ekologiczny.
Home Kontakt z nami
Kontakt z nami
Adres:
ul. J. U. Niemcewicza 26 m 21,
02-306 Warszawa
Telefon:
E-mail:
Jesteśmy na
Wykonanie: DevilArt